W środę, 13 września, odbyła się nasza ośrodkowa integracja - to moment, w którym we wspólnych działaniach mogą uczestniczyć wszystkie wychowanki MOW-u. Konkurencje sportowe między grupami wychowawczymi przyniosły wiele radości. Rywalizacja między dziewczętami miała charakter budujący. Sportowe zmagania urozmaicił poczęstunek i chwile przy dźwiękach muzyki. Był to czas wykorzystany w sposób efektywny!
Ośrodkowa integracja
- 78
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024
Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024
Dzisiaj dokonało się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w naszym Ośrodku. W auli zgromadzili się pracownicy MOW-u i jego wychowanki. Dyrektor, pan Sebastian Matułojć oficjalnie powitał wszystkich zgromadzonych. Pożegnano wakacje, ale nie zabrakło także czasu na upamiętnienie rocznicy wybuchu II wojny światowej. Mimo krótkiego czasu przygotowań dziewczęta przygotowały apel na bardzo dobrym poziomie.
27
"Różowa skrzyneczka" w naszym MOW-ie
Różowa skrzyneczka to ogólnopolski program przeciwdziałający tak zwanemu wykluczeniu menstruacyjnemu. Już ponad 3.000 skrzyneczek znalazło się w szkołach, bursach, placówkach edukacyjnych, szpitalach, kinach, bibliotekach, teatrach. Fundacja „Różowa skrzyneczka” każdego dnia zabiega o bezwarunkowy dostęp do bezpłatnych środków higienicznych na czas menstruacji, porusza temat wykluczenia i tabu menstruacyjnego, edukuje i zabiega o równy dostęp do wiedzy o miesiączce. Dzięki podjęciu współpracy z Fundacją do Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Czaplinku trafiła zaopatrzona różowa skrzyneczka. Z uwagi, że trafiają tu dziewczęta, jest to dla nich duże wsparcie. Jest to pierwsza taka skrzyneczka w Czaplinku, zatem MOW na mapie skrzyneczek „zapali się” na różowo.
79 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Szkolne Koło Strzeleckie działające przy MOW w Czaplinku wzięło udział w obchodach 79 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Dziewczęta odczytały wspomnienia dzieci, które brały udział w Powstaniu Warszawskim oraz pełniły wartę honorową.
44
Akcja "Bezpieczne wakacje" zakończona
Akcja „Bezpieczne wakacje” w ramach działań z Stowarzyszenia EDULICA
i MOW w CzaplinkuStowarzyszenie "EDULICA" realizuje działania na rzecz dzieci i młodzieży z terenu Czaplinka w ramach pozyskanej MIKRODOTACJI na rozwój młodej organizacji pozarządowej, są to działania towarzyszące temu projektowi.
Wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Czaplinku we współpracy ze Stowarzyszeniem EDULICA uczestniczyły w rozbudowanej akcji „Bezpieczne wakacje”. W ramach zaplanowanych działań dziewczęta, już w połowie czerwca uczestniczyły
w prelekcji dotyczącej bezpieczeństwa w internecie. Dzięki współpracy z paniami Benitą Jakubowska -Antonowicz i Bereniką Anders-Mosakowską, które są specjalistkami w zakresie cyberprzemocy, dziewczęta skorzystały z cennych rad oraz doświadczyły na własnych przykładach, że wszystko to, co umieszczają na portalach społecznościowych już tam zostaje. To przestroga, ponieważ młodzież w dzisiejszych czasach dzieli się wieloma sprawami
w internecie, a może to zostać wykorzystane przez inne osoby. Kolejne spotkanie w ramach akcji profilaktycznej dotyczyło spraw kobiecych – jako, że MOW w Czaplinku jest placówką dla dziewcząt, to nie unika tematów trudnych. 20 czerwca w Ośrodku odbyło się spotkanie
z położną, panią Pauliną Chrzanowską, która to przekazała wychowankom wiele cennych wskazówek. Dziewczęta dowiedziały się w jaki sposób pielęgnować swoją rozwijająca się kobiecość, jak wzbudzać szacunek do samej siebie, a przede wszystkim w jaki sposób dbać
o swoje zdrowie i rozwój seksualny. Uwieńczeniem spotkań w ramach działań „Bezpieczne wakacje” był piknik , który odbył się na plaży miejskiej nad Jeziorem Drawsko. W czasie pikniku swoją wiedzą i doświadczeniem na temat bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach podzielili się Ratownicy WOPR oraz Młodzieżowa Grupa Ochotniczej Straży Pożarnej w Czaplinku. Odbyły się również międzygrupowe wyścigi rzędów na wesoło. Oprócz wychowanek MOW z prelekcji skorzystały dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Edukacja”
w Czaplinku oraz osoby wypoczywające w tym czasie na plaży miejskiej.Sprzęt zakupiony w ramach pozyskanego finansowania przez Stowarzyszenie EDULICA uatrakcyjnił przygotowane spotkania i pozwolił na właściwą współorganizację wydarzeń.
Projekt współfinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
Tekst – Małgorzata Siluk – nauczyciel MOW w Czaplinku, koordynator projektu, Stowarzyszenie „EDULICA”
6
Zakończenie roku szkolnego
23 czerwca br., w każdej szkole zadzwonił ostatni dzwonek w roku szkolnym 2022/2023. Dla kadry i wychowanek Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Czaplinku był to czas wytężonej pracy. Podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego podsumowano osiągnięcia szkolne oraz zaangażowanie wychowanek w pracę na rzecz Ośrodka. Zaangażowanie dziewcząt w różnego rodzaju inicjatywy na terenie Czaplinka było godne podziwu i zauważenia. Tego dnia dyrektor MOW-u, pan Sebastian Matułojć, wręczył dziewczętom świadectwa za wysokie wyniki w nauce i dobre zachowanie. Nagrodzona została także praca dziewcząt w ramach koła wolontariatu czy też najgorliwsze czytanie książek podczas czasu nauki szkolnej. Opiekunowie koła strzeleckiego „Celne oko” wręczyli wychowankom dyplomy za działania i uczestnictwo w zawodach strzeleckich.. Nie mogło zabraknąć ośrodkowych Oskarów – każda z wychowanek otrzymała dyplom z tytułem nadanym jej przez wychowawców grup. W tym roku pożegnano także liczną grupę absolwentek klasy VIII szkoły podstawowej i klasy III szkoły branżowej. Uroczystość została uświetniona satyrycznym występem artystycznym przygotowanym przez wychowanki. Choć zajęcia szkolne dobiegły końca, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Czaplinku pracuje
w dalszym ciągu.Uroczystość zakończenia roku swoją obecnością zaszczycili nas Sekretarz Powiatu Drawskiego, pani Katarzyna Szlońska-Getka, Członek Zarządu Powiatu Drawskiego, pan Zbigniew Dudor, Dyrektor Czaplineckiego Ośrodka Kultury, pani Aleksandra Łuczyńskai Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Czaplinku, pani Eugenia Szastko.
178
Symetria w przyrodzie czyli matematyka w terenie
Końcówka roku szkolnego a my ciągle coś nowego się uczymy. Uczennice szkoły podstawowej poszukiwały piękno symetrii w przyrodzie - czyli matematyka w terenie. Znalezione liście, kwiaty zostały opisane w zeszytach i zaznaczone w nich osie symetrii.
6
Dzień Dziecka w ramach działań z Stowarzyszenia EDULICA i MOW w Czaplinku
Stowarzyszenie "EDULICA" realizuje działania na rzecz dzieci i młodzieży z terenu Czaplinka w ramach pozyskanej MIKRODOTACJI na rozwój młodej organizacji pozarządowej, są to działania towarzyszące temu projektowi.
Wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Czaplinku we współpracy ze Stowarzyszeniem EDULICA pomagały w organizacji wydarzeń Dnia Dziecka na terenie Czaplinka. Zakupiony sprzęt służył podczas zaplanowanych działań dla przedszkolaków
z Niepublicznego Przedszkola „Edukacja”, Niepublicznego Przedszkola Sióstr Salezjanek, Publicznego Przedszkola w Czaplinku. Oprócz przedszkoli, Dzień Dziecka został zorganizowany także w szkole podstawowej w Czaplinku, tam również nie zabrakło animacji przygotowanych przez wychowanki MOW. Sprzęt zakupiony w ramach pozyskanego finansowania uatrakcyjnił przygotowane spotkania i pozwolił na właściwą współorganizację wydarzeń. Działania towarzyszące projektu trwały przez cały tydzień od 30 maja do 2 czerwca. Współpraca z innymi jednostkami oświatowymi z terenu Czaplinka wpisała się na stałe
w działania MOW-u i Stowarzyszenia EDULICA.Projekt współfinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
5
"Gastronomia w praktyce"
"Gastronomia w praktyce"
15W klasie I BS na zajęciach praktycznych znowu serwujemy pyszności. Uczennice przygotowały krokiety ziemniaczanez sosem pieczarkowym 😋. Nie mogło zabraknąć też czegoś słodkiego🧁.
Poza szkolną ławką...
Czasem trzeba wyjść zza szkolnej ławki... tym razem dziewczęta mogły przećwiczyć gry zespołowe korzystając z hali sportowej w Czaplinku. Przy okazji sprawdziły umiejętności gry w siatkówkę ks. Michała :)
1
Egzaminy, egzaminy i ... już po...
Za wychowankami z kl. VIII trudny tydzień. Dziewczęta zmierzyły się z arkuszami egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Nasze wychowanki trafiają do Ośrodka przez cały rok szkolny, dokładamy wszelkich starań by pomóc im nadrobić zaległości szkolne. A teraz...czekamy na wyniki :)
Roboty edukacyjne znowu w działaniu
Kolejne doświadczenia z użyciem robotów Photon były doskonałym sposobem na przypomnienie tematów związanych z zamianą jednostek. Uczennice mierzyły roboty i wyznaczały jego masę. (#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci #CentrumGovTech #MEiN #technologie #edukacja #nauka #EdTech #EduTech #szkoła #innowacje)
2
"W Oratorium"
- 28
Spotkanie przy grillu z mnóstwem
zabaw w przykościelnym Oratorium
Św. Jana Bosko.
Podziękowania za wsparcie w organizacji i przebiegu Happeningu
Dziękujemy wszystkim, którzy nas wsparli w przygotowaniach i naszym sponsorom:
- Staroście Powiatowemu w Drawsku Drawskiemu p. Stanisławowi Cybuli,
- Burmistrzowi Czaplinka p. Marcinowi Naruszewiczowi,
- dr Celinie Timoszyk wraz z grupą studentów Instytutu Psychologii
- Uniwersytetu Szczecińskiego,
- Przewodniczącej Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Czaplinku p. Wioletcie Cylkowskiej,
- Dyrektorce Czaplineckiego Ośrodka Kultury p. Aleksandrze Łuczyńskiej,
- kierownik Referatu Planowania, Rozwoju Gospodarczego, Turystyki i Promocji
p. Katarzynie Kibitlewskiej, - kierownikowi Referatu Sportu i Rekreacji p. Januszowi Ziętkiewiczowi,
- p. Sebastianowi Żukowskiemu i firmie Orskov Foods w Kołomącie,
- Dyrekcji Nadleśnictw w Tychowie i w Czaplinku,
- p. Bogdanowi Andziakowi, właścicielowi Pałacu Siemczyno,
- Agencji reklamowej SPOKO - Cezary Bera,
- Firmie New Benita Jakubowska-Antonowiczz Warszawy;
- Firmie Vena Art z Lublina;
- anonimowemu ofiarodawcy, który wsparł nas w działaniach nie po raz pierwszy,
- wszystkim uczestnikom imprezy i ich opiekunom.
Dzięki ich wsparciu i pomocy zorganizowaliśmy stoisko profilaktyczne i przygotowaliśmy pyszności na stosiku gastronomicznym (słodkości nie zabrakło dla nikogo).
Zapraszamy za rok.
"Hejt boli" - relacja z happeningu profilaktycznego
Projekt współfinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
19 maja br., odbył się Happening Profilaktyczny Stop Przemocy pod hasłem „Hejt boli”. Wspólnie rozprawiliśmy się ze zjawiskiem hejtu, który boli i rani.
Do współpracy zaprosiliśmy uczniów Szkoły Podstawowej w Czaplinku, młodzież z Zespołu Szkół w Czaplinku, chłopców z Ośrodka Wychowawczego w Trzcińcu i w Rzepczynie oraz uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Czaplinku. Imprezę honorowanym patronatem objęli Starosta Drawski oraz Burmistrz Czaplinka.
Zjawisko hejtu wyjaśnili i rozłożyli na czynniki pierwsze dzielnicowy Komisariatu Policji w Czaplinku oraz studenci Instytutu Psychologii Uniwersytetu Szczecińskiego, którzy przyjechali do nas wraz z opiekunem panią dr Celiną Timoszyk. Studenci przeprowadzili warsztaty w klasach szóstych SP w Czaplinku oraz podzielili się z uczestnikami imprezy swoją wiedzą na temat hejtu.
Duża grupa uczestników imprezy obejrzała w Czaplineckim Ośrodku Kultury przedstawienie „Hej ty” wykonane przez Teatr Krzyk z Maszewa. W CZOK również odbyło się spotkanie online z p. Moniką Miller, aktorką i piosenkarką.
Na boisku Orlik zaprezentowali się uczniowie szkół, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz grupy młodzieżowe z Czaplinka, które ukazali swoje talenty i zachęcali poprzez swoją aktywność do rozwijania zainteresowań.
Na scenie wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Czaplinku przedstawiły pantomimę „W sieci” oraz przekazały apel młodych, aby do drugiego człowieka podchodzić z szacunkiem i tolerancją. Uczniowie klasy VIII Szkoły Podstawowej w Czaplinku- recytowali wiersz „Hejt boli”, a zespół Dream Team z klasy IV oraz Tańczący duet z klasy VIII zabawili nas układem tanecznym. Uczennice Zespołu Szkół w Czaplinku, chłopcy z Ośrodka Wychowawczego z Rzepczyna oraz wychowanki MOW w Czaplinku zaprezentowali swoje talenty wokalne. Piękną pantomimę o wartościach przygotowali uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Czaplinku.
Przed uczestnikami swoje niesamowite zdolności zaprezentowała grupa młodych akrobatek, która rozwija się pod opieką pani Katarzyny Andrzejewskiej. Do udziału w rozwijaniu pasji zachęcali młodzi strażacy – ochotnicy oraz wysportowani zawodnicy
z Akademii Piłkarskiej.Wielkie brawa i podziękowania dla wszystkich!!!
Gościem specjalnym naszego Happeningu był raper Mikser - Mikołaj Mądrzyk
z Częstochowy, który zaskoczył nas wszystkich spontanicznością i lekkością słowa. Podzielił się z nami swoimi doświadczeniami i bawił się.Happening został zrealizowany m. in. dzięki funduszom pozyskanym w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych 2023r. dla organizacji pozarządowych w Starostwie Powiatowym w Drawsku Pomorskim i ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. „MIKRODOTACJE, LOKALNE PRZEDSIĘWZIĘCIA FIO w WOJEWÓDZTWIE ZACHODNIOPOMRSKIM 2021-2023”.
Projekt współfinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
Tekst - Marzena Cieślik, Marta Mastyła - nauczycielki MOW w Czaplinku
41
Działamy prężnie! - doposażenie Stowarzyszenia "EDULICA" w sprzęt niezbędny do rozwoju organizacji
Stowarzyszenie EDULICA w ramach pozyskanej MIKRODOTACJI na rozwój młodej organizacji pozarządowej dokonało zakupu sprzętu, który jest potrzebny do realizacji wielu działań na rzecz społeczeństwa lokalnego. Sprzęt służył nam już podczas happeningu przeciwko przemocy „Hejt boli”. Zakupiliśmy przenośny głośnik z mikrofonami, dwa statywy do mikrofonów, trzy stoły cateringowe wraz z obrusami i 2 przedłużacze bębnowe.
Zakup współfinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. „MIKRODOTACJE, LOKALNE PRZEDSIĘWZIĘCIA FIO w WOJEWÓDZTWIE ZACHODNIOPOMRSKIM 2021-2023”.Projekt współfinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
Tekst – Małgorzata Siluk – nauczyciel MOW w Czaplinku, koordynator projektu, Stowarzyszenie „EDULICA”
6
Szkolenie z pierwszej pomocy w MOW
W dniu 12 maja 2023r. gościliśmy wychowanków MOW z Rzepczyna wraz z Naczelnikiem OSP Rzepczyno p. Szymonem i ks. Dyrektorem. Wychowankowie przeprowadzili dla naszych dziewcząt szkolenie z pierwszej pomocy - była teoria i praktyka. Za poświęcony dla nas czas i cenne nauki dziękujemy.
46
Trening strzelecki
Za nami kolejna jednostka treningowa na strzelnicy w Broczynie. Dzięki współpracy z Klub Strzelecki LOK Kaliber.22 Czaplinek w ośrodku prężnie działa Szkolne Koło Strzeleckie "Celne Oko" Zajęcia prowadził Pan Mariusz Kisiel - dziękujemy
Opiekunowie koła: Marta Małecka, Jerzy Kuc, Emil Tynny.
Jestem Polką i jestem z tego dumna!
38
Charytatywny turniej strzelecki
W dniu 01.05.2023r. na strzelnicy w Broczynie odbył się charytatywny turniej strzelecki którego współorganizowało działające w ośrodku szkolne koło strzeleckie "Celne oko". Dziewczęta prężnie działały w strefie gastronomi oraz dobrze wypadły przy strzelaniu zdobywając II i III miejsce w kategorii młodzież - Gratulujemy!
Dziękujemy Bastion Czaplinek oraz Klub Strzelecki LOK Kaliber.22 za możliwość współpracy i udziału w tak szczytnym wydarzeniu.
5
Lekcja otwarta w ramach programu "Aktywna Tablica"
W dniu 10 maja 2023r. w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Czaplinku odbyła się lekcja otwarta w ramach programu "Aktywna Tablica". Na tą lekcję przybyli uczniowie z Zespołu Szkół w Czaplinku pod opieką pana Andrzeja Pokrzywnickiego. Zajęcia otwarte poprowadził pan Emil Tynny nauczyciel informatyki i wychowawca w MOW. Było to pierwsze spotkanie, na którym zaprezentowany został program do projektowania modeli do druku 3D. Uczniowie wykonywali projekty postępując zgodnie z instruktażem prowadzącego. W przyszłym tygodniu ciąg dalszy.
3
Archiwum Aktualności