Galeria zdjęć z warsztatów teatralnych
- 14
Działania w ramach projektu „WyMOWna Kultura”
Czerwiec br., był bardzo pracowity, aktywny i interesujący zarówno dla wychowanek, jak i pracowników Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Czaplinku, a zarazem członków Stowarzyszenia „EDULICA”, które funkcjonuje przy MOW.
Pod koniec czerwca na terenie Ośrodka odbyły się warsztaty teatralne dla uczestniczek Programu „WyMOWna Kultura”. Projekt pozyskano w ramach Konkursu "Małe Granty"
z Programu Równać Szanse 2024 Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez „Fundację Civis Polonus".Warsztaty przeprowadził pan Kamil Karmelita z „Teatru Obieżyświat”. Pan Kamil podczas dwudniowych warsztatów wprowadził uczestniczki w niezwykle arkana sztuki teatralnej. Przy okazji świetnej zabawy dziewczęta miały okazję zdobyć cenne doświadczenia w zakresie pracy nad własnym ciałem, dykcją, oddechem i ruchem scenicznym. Dziewczęta mogły odkryć swoje umiejętności aktorskie oraz różne techniki komunikacji aktora z widzem. Nie zabrakło również ćwiczeń gimnastycznych np. chodzenie po linie, na szczudłach, żonglerka chustkami, piłkami, kołami. Na pewno warsztaty rozwinęły w uczestniczkach ich kompetencje społeczne i emocjonalne oraz pozwoliły pokonać własne ograniczenia w sytuacjach ekspozycji społecznej. Warsztaty z pewnością były dobrze wykorzystanym czasem dla własnego rozwoju.
Podziękowania płyną w stronę pana Kamila Karmelity za atrakcyjne zajęcia przy użyciu wielu ciekawych rekwizytów. Uczestniczki projektu mogły zapoznać się z lalkami szmacianymi, drewnianymi, pacynkami, skrzyniami pełnymi skarbów, rekwizytami sztuki cyrkowej itp. Warsztaty te, to jedna ze składowych projektu, który realizowany jest we współpracy Stowarzyszenia EDULICA i MOW w Czaplinku.
Zakończenie roku szkolnego 2023/2024
21 czerwca br., w każdej szkole zadzwonił ostatni dzwonek w roku szkolnym 2023/2024. Dla kadry i wychowanek Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Czaplinku był to czas wytężonej pracy. Podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego podsumowano osiągnięcia szkolne oraz zaangażowanie wychowanek w pracę na rzecz Ośrodka. Zaangażowanie dziewcząt w różnego rodzaju inicjatywy na terenie Czaplinka było godne podziwu i zauważenia. Tego dnia dyrektor MOW-u, pan Sebastian Matułojć, wręczył dziewczętom świadectwa za wyniki w nauce i dobre zachowanie. Nagrodzona została także praca dziewcząt w ramach koła wolontariatu czy też za najgorliwsze czytanie książek podczas czasu nauki szkolnej. Opiekunowie koła strzeleckiego „Celne oko” wręczyli wychowankom dyplomy za działania i uczestnictwo w zawodach strzeleckich. Nie mogło zabraknąć ośrodkowych Oskarów – każda z wychowanek otrzymała dyplom z tytułem nadanym jej przez wychowawców grup. W tym roku pożegnano także liczną grupę absolwentek klasy VIII szkoły podstawowej i klasy III szkoły branżowej. Uroczystość została uświetniona satyrycznym występem artystycznym przygotowanym przez wychowanki. Choć zajęcia szkolne dobiegły końca, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Czaplinku pracuje w dalszym ciągu.
Uroczystość zakończenia roku swoją obecnością zaszczycili: Członek Zarządu Powiatu Drawskiego, pan Zbigniew Dudor; Burmistrz Czaplinka pani Katarzyna Szlońska-Getka; Radni Rady Powiatu Drawskiego pani Genowefa Polak i pan Piotr Tylman.
Fotorelacja z zakończenia roku szkolnego 2023/2024!
Niedługo więcej informacji... :)
73
mSinia
Wymysiliśmy - opisaliśmy - zgłosiiśmy i otrzymaliśmy GRANT o wysokości 7500zł na realizację w szkole podstawowej projektu pt. "Wysportowani w liczbach czyli matematyczno-sportowe rozgrywki drużynowe". Ciekawie zacznie się nowy rok szkolny.
Warsztaty „Dzielimy chleb – łączymy serca” w ramach projektu z MIKRODOTACJI
17 czerwca br., Stowarzyszenie EDULCIA, które działa w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Czaplinku, zorganizowało warsztaty pod nazwą: „Dzielimy chleb – łączymy serca”, na które zaproszono uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z Czaplinka. Podczas spotkania wychowanki MOW wykorzystały wiedzę zdobytą podczas wyjazdu do gospodarstwa Juchowo Farm i wspólnie w uczestnikami WZT-ów przygotowały pyszne chleby i chałki. Wykorzystano do wypieków różnego rodzaju mąki i ziarna. Praktyczna część warsztatów poprzedzona była prezentacją o zbożach „Od ziarenka do bochenka”. W czasie oczekiwania na wypiek smakołyków wspólnie wykonano gniotki z mąki ziemniaczanej i balonów – była to wspaniała zabawa integrująca wychowanki MOW z gośćmi, Dziewczęta opowiedziały także o aktywnościach, które przeżyły podczas wizytyw Juchowo Farm. Zwieńczeniem warsztatów był wspólny posiłek z przygotowanego pieczywa – zapach świeżego chleba unosił się w całym budynku MOW. Każdy z gości otrzymał także własnoręcznie wykonaną chałkę, którą mógł zabrać za sobą. Było to owocne spotkanie dla obydwu stron.
„Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030”
20
WyMOWna Kultura – kolejny projekt Stowarzyszenia EDULICA
Stowarzyszenie EDULICA, działające w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Czaplinku, prowadzi wiele ciekawych działań na rzecz młodzieży. Obecnie prowadzone są działania w ramach Projektu „Równać Szanse 2024” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanym przez „Fundację Civis Polonus". Celem podjętych działań jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i kulturowemu młodzieży, która pochodzi z środowisk trudnych. Istotą projektu jest także otwieranie wychowanek MOW na nowe doświadczenia związane z kulturą wysoką.
Projekt ruszył już pełną parą. Po okresie omawiania, planowania i organizowania przedsięwzięć, które odbywały się w maju, 12 czerwca - 18 uczestniczek projektu wyjechała na pierwszą wycieczkę do Szczecina. W Teatrze Lalek „Pleciuga” dziewczęta obejrzały piękne przedstawienie pt. „Delicje”. Była to pełna humoru, rozśpiewana sztuka, opowiadająca o tym, że droga do perfekcji i idealizmu nie jest drogą do szczęścia, a wszystkie emocje, nawet takie jak złość, niechęć, rozdrażnienie są ważne, potrzebne i każdy ma prawo je wyrażać.
Po przedstawieniu odbyły się warsztaty teatralne, które organizowane są w budynku teatru. Dziewczęta, początkowo troszkę onieśmielone nowym dla nich doświadczeniem, szybko przełamały swoje ograniczenia i aktywnie uczestniczyły w ćwiczeniach pod okiem pracownika teatru. W czasie warsztatów miały też okazję poczuć się jak prawdziwe aktorki, odgrywały przegotowane przez siebie etiudy teatralne. Następnie odbyło się zwiedzanie teatru: garderoby, sceny od zaplecza, pracowni tworzenia lalek, czyli tych miejsc i pomieszczeń, które na co dzień są niedostępne dla widzów. Kolejny wyjazd do Teatru lalek „Pleciuga”, również na przestawienie teatralne oraz warsztaty, zaplanowany jest na jesień.
Po wizycie w teatrze, dziewczęta udały się na obiad, spacerowały także ulicami Szczecina. Dla niektórych była to pierwsza wizyta w tym mieście. W czasie krótkiej przerwy na Wałach Chrobrego omówiono to, co się wydarzyło w teatrze. Było to miejsce na relaks i chwilę wytchnienia.
Warto podkreślić, że wyjazd do Szczecina i powrót odbyły się za pośrednictwem pociągiem. Dla niektórych uczestniczek było to pierwsza podróż tym środkiem transportu.
Przed uczestniczkami projektu kolejne zaplanowane wydarzenia i mnóstwo wrażeń związanych z ich realizacją, których efektem końcowym będzie wystawienie sztuki teatralnej dla najmłodszych mieszkańców Czaplinka.
Tekst: A. Mróz, M. Cieślik – MOW w Czaplinku, Stowarzyszenie EDULICA
13
Higiena cyfrowa
- 3
„Higiena cyfrowa“ to chroniące zdrowie zachowania związane z używaniem technologii informacyjno – komunikacyjnych, zwłaszcza internetu i urządzeń ekranowych. Uczennice klasy 7 oraz 8 Szkoły Podstawowej przy MOW korzystając z Mobilnej Pracowni Komputerowej ukończyły kurs e-learningowy nt. „Higieny Cyfrowej“. W ramach porojektu uczennice wykonały plakaty informacyjne oraz szczegółowo omówiły je dla społeczności MOW.
Nie daj się wytropić! Prezentacja - "Cyfrowy ślad"
Uczennice po zapoznaniu się z informacjami o pozostawianiu cyfrowych śladów w internecie oraz budowaniu wizerunku za pomocą umieszczanych zdjęć czy materiałów przygotowały plakat z przykładami i najważniejszymi informacjami, które zapamiętały ze szkoleń, w których uczestniczyły. Grupowa praca nad zagadnieniem sprawiła, że dziewczęta refleksyjnie zaczęły podchodzić do swoich aktywności na portalach społecznościowych. Swoją pracę i przygotowane materiały zaprezentowały podczas pikniku "Bezpieczne wakacje", który miał miejsce 11 czerwca. W tym spotkaniu uczestniczyły także uczennice klasy 7 i 8 szkoły podstawowej i 1,2,3 szkoły branżowej 1 stopnia. To było owocne spotkanie.
Bezpieczni w sieci - czyli szkolimy się
Inicjatywa polegała na uczestnictwie nauczyciela i uczennic kl.II BS w szkoleniach "Cyfrowy ślad i wizerunek online" oraz "Prywatność w cyfrowym świecie". Inicjatywa trwała od 27 maja do 5 czerwca br. Dziewczęta uzyskały także certyfikaty ze wspomnianych szkoleń. Wspólnie omawiano zagadnienia, dzielono się spostrzeżeniami w jaki sposób korzystamy z internetu, jakie rzeczy publikujemy w internecie. Omówiono każdą z zasad utrzymania prywatności w internecie. Pogadanka była bardzo pouczająca, bowiem dziewczęta nie zdawały sobie sprawy, jak wiele rzeczy publikują o sobie. Dziewczęta uzyskały także certyfikaty ze wspomnianych szkoleń.
Akcja „Bezpieczne wakacje”
We wtorek, 11 czerwca br., wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Czaplinku uczestniczyły w szeregu działań związanych z zachowaniem bezpieczeństwa podczas wakacyjnego wypoczynku. Mimo, że pogoda nie dopisała, to udało się wykonać zaplanowane działania. Zamiast pikniku na plaży miejskiej, aktywności odbyły się na terenie MOW-u. Dziewczęta zaprezentowały swoje prace, które wykonywały w ramach projektu „Bezpieczni w sieci”. Następnie funkcjonariusze Straży Miejskiej z Czaplinka przeprowadzili pogadankę na temat zasad bezpiecznego wypoczynku, udzielili także cennych rad jak uniknąć sytuacji niebezpiecznych. To spotkanie cieszyło się wśród wychowanek zainteresowaniem, dziewczęta chętnie zadawały pytania strażnikom. Podziękowania płyną w stronę, Burmistrz Czaplinka, pani Katarzyny Szlońskiej-Getki za oddelegowanie pracowników do udziału w tej akcji profilaktycznej. Kolejną częścią spotkania było wspólne ognisko i poczęstunek przygotowany przez uczennice klas szkoły branżowej 1 stopnia. Na zakończenie wychowanku MOW-u przygotowały plakaty, które przedstawiały zasady zachowania bezpieczeństwa podczas podróży, podczas wędrówek w górach, wypoczynku nad wodą czy korzystania
z internetu. To było owocne spotkanie!Tekst: M. Siluk – MOW w Czaplinku
5
Uczymy się wzajemnie o cyberprzestrzeni
Uczennice klasy III BS pod opieką wychowawcy Małgorzaty Okulewicz 6 czerwca przeprowadziły zajęcia dla uczennic szkoły podstawowej i szkoły branżowej. Tematem głównym było CYBERBEZPIECZEŃSTWO, czyli na co jesteśmy narażeni korzystając z przestrzeni cyfrowej. Uczennice swoje działanie podzieliły na trzy części: I - wykład, II - quiz a III - projekt ulotki informacyjnej o cyberzagrożeniach. Dla zaangażowanych był też słodki upominek. Zajęcia były doskonałym przykładem wzajemnego dzielenia się wiedzą. Oby tak dalej.
12
Galeria zdjęć z wyjazdu do Juchowo Farm
- 77
Prężne działania Stowarzyszenia EDULICA
Stowarzyszenie EDULCA, które działa przy Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym
w Czaplinku otrzymało MIKRODOTACJĘ w wysokości 7 tysięcy złotych na realizację projektu pn.: „Działamy prężnie i "wychodziMY z CIENIA" - nabieramy rozpędu!”. Działania są finansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.Projekt zakłada doposażenie Stowarzyszenia "EDULICA" w sprzęty i artykuły do organizowania działań o charakterze edukacyjnym, ekologicznym i integrującym oraz materiały, które będą promowały samo stowarzyszenie tam, gdzie się ono pojawi (logo, roll-up). Warsztaty wypieku chleba, poznanie zasad racjonalnego gospodarowania zasobami natury i przekazywanie tej wiedzy innym grupom społecznym pozwoli na szersze nawiązanie współpracy i wdrażanie właściwych postaw i działań, gdzie korzyści osiągnie każda ze stron.
6 czerwca br., grupa dziewcząt z MOW w Czaplinku wraz z nauczycielami, a zarazem członkami Stowarzyszenia, brała udział w warsztatach edukacyjnych w gospodarstwie ekologicznym Juchowo Farm. Uczestniczki warsztatów zapoznały się z działalnością gospodarstwa, formami prowadzonych tam inicjatyw i form pomocy innym ludziom. Kolejną częścią spotkania upłynęła pod hasłem „Od ziarenka do bochenka” – dziewczęta poznały rodzaje zbóż i wytwarzane z nich rodzaje mąk i kasz. Następnie przystąpiły do własnoręcznego wykonania chałki chlebowej, tuż po poznaniu składników i receptury. W czasie oczekiwania na wypiek pieczywa, wychowanki MOW udały się na spacer po gospodarstwie – odwiedziły obory i zagrody zwierząt, poznały zasady funkcjonowania gospodarstwa ekologicznego w poszanowaniu środowiska i wzajemnych korzyści. Na uczestniczki czekała także degustacja lokalnych produktów. Ostatnią częścią spotkania było poznanie ogrodu zielnego i szukanie ziół, które można wykorzystać do przygotowania herbat czy naparów. Na zakończenie każdy przygotował własna mieszankę ziół na aromatyczna i zdrową herbatę. Warsztaty pozwoliły na zagłębienie wiedzy o wypieku pieczywa, która już niedługo zostanie wykorzystana przez wychowanki MOW, które przekażą zdobytą wiedzę gościom, którzy zostaną zaproszeni do współpracy już na miejscu, w Czaplinku. Było to wspaniałe przeżycie i ogrom wiedzy, która zostanie w głowach na długo.
Koordynatorem projektu jest Małgorzata Siluk, nauczycielka MOW w Czaplinku i członek Stowarzyszenia EDULCA.
„Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030”
Tekst: M. Siluk
4
Cyberprzestrzeń i my
W ostatnich czasach dużo się mówi o cyberzagrożeniach, o świadomym poruszaniu się po świecie Internetu i o tym jak być w tej przestrzeni bezpiecznym. Uczennice klasy III Branżowej Szkoły ukończyły kurs e-learningowy nt. "CYBERZAGROŻENIA. JAK NIE DAĆ SIĘ ZAHAKOWAĆ?" w ramach projektu "Bezpieczni w sieci" realizowanym przez NASK. Wychowanki pod opieką Małgorzaty Okulewicz zapoznały się z prezentacją uzyskując ważne informacje a następnie sprawdziły swoje siły w teście. Każda z nich osiągnęła sukces uwieńczony otrzymaniem certyfikatu. Inicjatywa kursów i certyfikatów spowodowała, że uczennice zgłosiły chęć przejścia jeszcze innych kursów e-learningowych dzięki, którym wzbogacą swoje wiadomości. Do naszych działań doskonale przydała się Mobilna Pracownia Kompuretowa.
5
Optyka z mikroskopem
O soczewkach najlepiej uczyć się gdy znamy ich praktyczne zastosowanie. Przy okazji nauki budowy mikroskopu i zastosowania w nim układu soczewek uczennice klasy VIII obserwowały elementy muchy oraz cebuli czy własnych włosów. (#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci #CentrumGovTech #MEiN #technologie #edukacja #nauka #EdTech #EduTech #szkoła #innowacje)
Trochę o wojsku...
We wtorek, 21 maja, gościliśmy w naszym Ośrodku przedstawicieli Wojskowego Centrum Rekrutacji ze Szczecinka. Wizyta miała na celu zapoznanie wychowanek z pracą w wojsku. Dziewczęta zapoznały się ze specyfiką zawodu oraz warunkami koniecznymi, by dostać się do pracy. Konieczność ukończenia szkoły i zdobycia kwalifikacji jest bardzo ważna, a pobyt w MOW nie przekreśla wcale takich planów na przyszłość. Wychowanki poznały profity płynące z zatrudnienia oraz możliwości szkoleń, na które pozwala zatrudnienie w armii. Dziękujemy za pouczające spotkanie!
Aktywnie w Oratorium
W czasie, kiedy kl. VIII zmagała się z arkuszem egzaminacyjnym z matematyki, pozostałe wychowanki korzystały z pięknej pogody i gościnności w czaplineckim Oratorium. Były gry, zabawy i pyszny poczęstunek :)
7
Egzaminy klas ósmych
Wychowanki, które uczęszczają do klasy VIII przystąpiły do egzaminu ósmoklasisty. Trzymamy kciuki za dziewczęta!
„Nie – uzależnieni”. Happening przeciwko przemocy
W czwartek, 9 maja br., miał miejsce happening przeciwko przemocy pod hasłem „Nie – uzależnieni”. Jest to cykliczne wydarzenie, którego organizatorami są Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Czaplinku i Stowarzyszenie „EDULICA” działające przy MOW.
Happening miał na celu zapoznanie młodzieży ze zjawiskiem uzależnienia, jego konsekwencjami oraz omówienie sposobów radzenia sobie z uzależnieniem. Gościem specjalnym była Daria Adamczewska, uczestniczka 9 edycji The Voice of Poland, laureatka wielu konkursów i festiwali oraz Patryk Galewski, ceniony szef kuchni, niegdyś człowiek
z trudną przeszłością i przyjaciel księdza Jana Kaczkowskiego. Jego życiowa historia została przedstawiona w filmie „Johnny”. Oprócz wystąpienia podczas happeningu, p. Galewski przeprowadził warsztaty kulinarne z dziewczętami w MOW pod nazwą „PaKa - Inne garowanie”. Udział w wydarzeniu wzięli uczniowie i wychowankowie: SP w Czaplinku, MOW w Rzepczynie, MOW w Jastrowiu, MOW w Kaliszu i MOW w Trzcińcu, ZS w Czaplinku, którzy zaprezentowali swoje talenty. Tradycyjnie, podczas happeningu, nie zabrakło stoiska profilaktycznego i gastronomicznego, które przygotowane zostało przez wychowanki i pracowników MOW w Czaplinku.Wydarzenie swoją obecnością zaszczycili: członek Zarządu Powiatu Drawskiego, pan Zbigniew Dudor, burmistrzyni Czaplinka, pani Katarzyna Szlońska-Getka, przewodniczący Rady Miejskiej w Czaplinku, pan Marcin Czerniawski. Wszystkich gości powitał dyrektor MOW w Czaplinku, pan Sebastian Matułojć. Podziękował za tak liczne przybycie
i odpowiedź na zaproszenie do współpracy przez ośrodki wychowawcze i szkoły. Imprezę honorowym patronatem objęli Starosta Drawski oraz Burmistrz Czaplinka.Taka forma happeningu nie byłaby możliwa gdyby nie wspaniałe grono sponsorów
i darczyńców, którzy z chęcią wsparli naszą inicjatywę. Bez nich by się nie udało:Podziękowania płyną w stronę :
Starostwa Powiatowego w Drawsku Pomorskim,
Burmistrza Czaplinka,
Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Czaplinku,
Czaplineckiego Ośrodka Kultury,
Pana Sebastiana Żukowskiego i firmy Orskov Foods z Kołomątu,
Pana Marka Marysiaka i firmy MARPLAST z Wałcza,
Pana Patryka Makarońskiego i firmy „MAKI- Wedding and Party”,
Biura Poselskiego Pani Poseł RP Renaty Rak.
Opiekunami wydarzenia były: Żaneta Bikowska, Agnieszka Garczyńska, Justyna Woźniak.
3
Archiwum Aktualności