W piątek, 1 grudnia, nasze wychowanki uczestniczyły w zajęciach z zakresu doradztwa zawodowego, które prowadziła pani Anna Rasztubowicz, doradca zawodowy z Powiatowego Urzędu Pracy z Drawska Pomorskiego, oddz. w Złocieńcu. Zajęcia miały na celu zapoznanie dziewcząt ze specyfiką PUP jego zadaniami i formami wsparcia jakie ofiaruje. Wychowanki poznały prawa i obowiązki osoby bezrobotnej i poszukującej pracy. Zajęcia miały charakter warsztatowy, dziewczęta pracowały w grupach, były zaangażowane i chętnie dopytywały o wiele kwestii, które je interesowały. Z niecierpliwością oczekujemy na kolejne spotkanie!
Zajęcia związane z wyborem kierunku kształcenia i zawodu
- 11
Za mundurem…Wojskowe Centrum Rekrutacji w naszym MOW-ie
W czwartek gościliśmy w naszym Ośrodku przedstawicieli Wojskowego Centrum Rekrutacji ze Szczecinka. Wizyta miała na celu zapoznanie wychowanek z pracą w wojsku. Dziewczęta zapoznały się ze specyfiką zawodu oraz warunkami koniecznymi, by dostać się do pracy. Konieczność ukończenia szkoły i zdobycia kwalifikacji jest bardzo ważna, a pobyt w MOW nie przekreśla wcale takich planów na przyszłość. Wychowanki poznały profity płynące z zatrudnienia oraz możliwości szkoleń, na które pozwala zatrudnienie w armii. Dziękujemy za pouczające spotkanie!
XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w MOW
Już po raz kolejny wychowanki i pracownicy MOW wzięli udział w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. Odbyły się mini egzaminy z tabliczki mnożenia z certyfikatem, bingo matematyczne, konkurs o tytuł Arcymistrza Tabliczki Mnożenia. Podczas lekcji przypomniana została hinduska metoda mnożenia liczb a na przerwach można było zagrać w piramidę matematyczną.
19
Wieczornica Patriotyczna
„Wieczornica patriotyczna” w MOW w Czaplinku
14 listopada br., w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Czaplinku odbyła się „Wieczornica patriotyczna” ku uczczeniu rocznicy odzyskania niepodległości. Na wstępie, dyrektor MOW, pan Sebastian Matułojć przywitał przybyłych gości i zaprosił do wspólnego celebrowania Wieczornicy i życzył wszystkim wspaniałych wrażeń podczas występu. Dziewczęta przygotowały spektakl słowno-muzyczny, który w zaproszonych gościach wywołał wzruszenie. Z dużym zaangażowaniem przedstawiły zebranym rozważania na temat dziejów Polski, ukazały zmienność kart historii. Nie zabrakło także wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Uwieńczeniem spotkania był układ taneczny z biało-czerwonymi flagami. Po części artystycznej, pan Stanisław Cybula – Starosta Powiatu Drawskiego podziękował za zaproszenie na uroczystość oraz możliwość przeżycia wielu wzruszających chwil podczas samego spektaklu. Wskazał na to, że wolność nie jest dana raz na zawsze, a pamięć o takich rocznicach jest bardzo ważna. Dyrektor MOW, pan Sebastian Matułojć podziękował za przygotowanie „Wieczornicy”, ponieważ zaangażowanie wychowanek było bardzo duże. Po części oficjalnej na zebranych czekał słodki poczęstunek przygotowany przez wychowanki ze szkoły branżowej I stopnia prowadzonej w MOW.
Swoją obecnością uroczystość w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym zaszczycili: pan Stanislaw Cybula, Starosta Powiatu Drawskiego; pan Waldemar Włodarczyk, Wicestarosta Powiatu Drawskiego; pani Urszula Ptak, Przewodnicząca Rady Powiatu Drawskiego; pani Katarzyna Szlońska-Getka, Sekretarz Powiatu Drawskiego; pan Zbigniew Dudor, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Drawskiego, pani Genowefa Polak, Radna Rady Powiatu Drawskiego; pan Janusz Bartczak, Wiceburmistrz Czaplinka; pani Aleksandra Łuczyńska, Dyrektor Czaplineckiego Ośrodka Kultury.
Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości należą się serdeczne gratulacje. Za przygotowanie uroczystości odpowiadały panie Marta Małecka i Małgorzata Siluk.
86
Przygotowania do "Wieczornicy Patriotycznej"
Jak co roku, przygotowujemy sie do uczczenia rocznicy 11 listopada - Dnia Niepodległości. Oto kilka kadrów z przygotowań.
1
Zawody strzeleckie z okazji Święta Niepodległości
W dniu 11.11.2023 roku dziewczęta ze Szkolnego Koła Strzeleckiego „Celne Oko” wzięły udział w zawodach strzeleckich zorganizowanych przez Zarząd Rejonowy Ligi Obrony Kraju w Wałczu. Dziewczęta wzięły udział w zawodach strzeleckich w kategorii juniorka. Oprócz udziału w zawodach dziewczęta miały okazję wzięcia udziału w zajęciach survivalowych: rozpalania ognia, przygotowania obozu oraz rzucie granatu. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie oraz liczymy na dalszą współpracę.
106
Nauka przez doświadczenia
Uczennice klasy ósmej poznając pojęcie prądu elektrycznego wykonywały doświadczenia z budowania obwodów elektrycznych. Budując różne obwody nie zawsze zadziałały co zmuszało do znalezienia przyczyny. Większym problemem było narysowanie schematycznych obwodów w sprawozdaniu. (#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci #CentrumGovTech #MEiN #technologie #edukacja #nauka #EdTech #EduTech #szkoła #innowacje)
1
Koło zainteresowań ZGADULA
Na zajęciach koła w październiku wychowanki według instrukcji wykonywały breloczek sowy. Podczas prac musiały wykazać się rozumieniem instrukcji, wykonywaniem czynności zgodnie z nakazaną kolejnością oraz zdolnościami manualnymi w krojeniu i szyciu ręcznym.
4
Matematyka na modelach
Uczennice z klasy 3 BS w ramach tematów o graniastosłupach pracowały z modelami brył i ich siatkami. Dokonywały pomiarów krawędzi, obliczały pola powierzchni oraz rysowały siatki brył.
Zajęcia związane z wyborem kierunku kształcenia i zawodu
Nasze wychowanki w ramach zajęć związanych z wyborem kierunku kształcenia i zawodu zapoznają się z zadaniami poszczególnych instytucji. To także doskonała okazja do poznania drogi do osiągnięcia odpowiednich kwalifikacji na poszczególne stanowiska. Tym razem, dziewczęta odwiedziły Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Czaplinku. Dzięki uprzejmości kierownik, pani Renaty Podkowiak i zastępcy kierownika, pani Małgorzaty Turczyk, dziewczęta poznały strukturę Ośrodka, dowiedziały się także z jakimi sprawami można udać się do takiej instytucji. Najważniejszą częścią spotkania było zapoznanie się z kwalifikacjami niezbędnymi do pracy w strukturach MGOPS. Dziewczęta zainteresowała praca opiekunki, pracownika socjalnego i asystenta rodziny.
5
Dzień Edukacji Narodowej w naszym Ośrodku
W piątek, 13 października, uroczyście obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Tradycyjne rozpoczęliśmy od zaśpiewania hymnu narodowego, następnie powitano przybyłych gości, kilka słów do zebranych przekazał dyrektor MOW, pan Sebastian Matułojć. Zaproszeni goście również skierowali serdeczne podziękowania do zebranych w swoich wypowiedziach. Tego dnia wręczone zostały także nagrody dyrektora za rok 2022/2023. Grupa teatralna przygotowała skecz, który rozbawił zebranych i z przymrużeniem oka pokazał realia naszego Ośrodka. Wychowawcy, nauczyciele i pracownicy szkoły zostali uhonorowani Oskarami, w tym roku to przysłowia definiowały cechy charakterystyczne każdej z osób. Oficjalnie przekazano dziewięcioosobowy bus, który pozyskano w ramach współpracy Ośrodka z Powiatem Drawskim i PFRON-em. Na wszystkich czekał wspaniały poczęstunek przygotowany przez dziewczęta. Za przygotowanie części oficjalnej i artystycznej odpowiadały panie: Marta Małecka i Małgorzata Siluk.
Swoją obecnością zaszczycili nas: Sekretarz Powiatu Drawskiego,p. Katarzyna Szlońska-Getka, Członek Zarządu Powiatu Drawskiego, p. Zbigniew Dudor, Radna Powiatu Drawskiego, p. Genowefa Polak, Wiceburmistrz Czaplinka, p. Janusz Bartczak, Dyrektor Czaplineckiego Ośrodka Kultury, p. Aleksandra Łuczyńska.
237
WYGRALIŚMY!!!! MOBILNĄ PRACOWNIĘ KOMPUTEROWĄ
Pod koniec poprzedniego roku szkolnego uczennice z MOW wzięły udział w ogólnopolskim konkursie organizowanym w ramach projektu „Pracownia Kompetencji Cyfrowych”. Zadaniem było przeprowadzenie kursu Bezpieczni w sieci „Cyberzagrożenia. Nie wpadnij w sieć przestępcy.” oraz przygotowanie pracy do kampanii kierowanej do nastolatków dotyczącej rodzajów cyberzagrożeń i sposobów ochrony przed cyberatakami. Uzyskaliśmy tytuł laureata wśród 832 szkół w Polsce na 3075 zgłoszonych prac. Nagrodą jest mobilna pracownia komputerowa złożona m.in. z 16 laptopów i interaktywnego monitora. Opiekunami zwycięskiej grupy byli nauczyciele Małgorzata Okulewicz i Emil Tynny.
Doświadczenia z fizyki
Nowy rok szkolny i nowe zadania do realizacji. Na zajęciach z fizyki uczennice dokonywały pomiarów długości, szerokości i przekrojów oraz masy robota Photon. Podczas doświadczenia należało postępować zgodnie z instrukcją oraz wykazać się dobrym planowaniem pracy i dokładnością jej wykonania. Oprócz mierzenia było też przeliczanie jednostek. (#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci #CentrumGovTech #MEiN #technologie #edukacja #nauka #EdTech #EduTech #szkoła #innowacje)
7
„Dzień Przedszkolaka” w ramach działań z Stowarzyszenia EDULICA i MOW w Czaplinku
Stowarzyszenie "EDULICA" realizuje działania na rzecz dzieci i młodzieży z terenu Czaplinka w ramach pozyskanej MIKRODOTACJI na rozwój młodej organizacji pozarządowej, są to działania towarzyszące temu projektowi.
Wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Czaplinku we współpracy ze Stowarzyszeniem EDULICA przygotowały szereg animacji z okazji przypadającego na wrzesień „Dnia Przedszkolaka”. 21 września br., w ramach zaplanowanych działań dziewczęta odwiedziły przedszkolaków z Niepublicznego Przedszkola Sióstr Salezjanek w Czaplinku. Animacje, zabawy i wspólne harce odbywały się na terenie czaplineckiego Oratorium. Przygotowane aktywności zachwyciły wszystkie dzieci, możliwość wspólnej zabawy to korzyści dla obydwu stron – dla maluchów wspaniale spędzony czas, a dla wychowanek MOW-u możliwość integracji społecznej i działań na rzecz drugiego człowieka, wyzwolenie kreatywności i chęci współpracy. Podziękowania w stronę dyrekcji, pracowników
i przedszkolaków Niepublicznego Przedszkola Sióstr Salezjanek za otwartość serc i chęć współpracy.Sprzęt zakupiony w ramach pozyskanego finansowania przez Stowarzyszenie EDULICA uatrakcyjnił przygotowane spotkania i pozwolił na właściwą współorganizację wydarzeń.
Projekt współfinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
11
Zajęcia związane z wyborem kierunku kształcenia i zawodu
W ramach zajęć związanych z wyborem kierunku kształcenia i zawodu dziewczęta odwiedziły Urząd Miejski w Czaplinku. Dzięki uprzejmości Sekretarz, pani Marceliny Mastalisz nasze wychowanki zapoznały się z zadaniami i funkcjami Urzędu, poznały jego strukturę i zakres obowiązków poszczególnych referatów. Najwięcej pytań ze strony dziewcząt padło w Urzędzie Stanu Cywilnego. Poznawanie zadań poszczególnych instytucji czy przedsiębiorstw jest ważne na etapie planowania drogi zawodowej.
Dziękujemy!4
Ośrodkowa integracja
W środę, 13 września, odbyła się nasza ośrodkowa integracja - to moment, w którym we wspólnych działaniach mogą uczestniczyć wszystkie wychowanki MOW-u. Konkurencje sportowe między grupami wychowawczymi przyniosły wiele radości. Rywalizacja między dziewczętami miała charakter budujący. Sportowe zmagania urozmaicił poczęstunek i chwile przy dźwiękach muzyki. Był to czas wykorzystany w sposób efektywny!
78
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024
Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024
Dzisiaj dokonało się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w naszym Ośrodku. W auli zgromadzili się pracownicy MOW-u i jego wychowanki. Dyrektor, pan Sebastian Matułojć oficjalnie powitał wszystkich zgromadzonych. Pożegnano wakacje, ale nie zabrakło także czasu na upamiętnienie rocznicy wybuchu II wojny światowej. Mimo krótkiego czasu przygotowań dziewczęta przygotowały apel na bardzo dobrym poziomie.
27
"Różowa skrzyneczka" w naszym MOW-ie
Różowa skrzyneczka to ogólnopolski program przeciwdziałający tak zwanemu wykluczeniu menstruacyjnemu. Już ponad 3.000 skrzyneczek znalazło się w szkołach, bursach, placówkach edukacyjnych, szpitalach, kinach, bibliotekach, teatrach. Fundacja „Różowa skrzyneczka” każdego dnia zabiega o bezwarunkowy dostęp do bezpłatnych środków higienicznych na czas menstruacji, porusza temat wykluczenia i tabu menstruacyjnego, edukuje i zabiega o równy dostęp do wiedzy o miesiączce. Dzięki podjęciu współpracy z Fundacją do Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Czaplinku trafiła zaopatrzona różowa skrzyneczka. Z uwagi, że trafiają tu dziewczęta, jest to dla nich duże wsparcie. Jest to pierwsza taka skrzyneczka w Czaplinku, zatem MOW na mapie skrzyneczek „zapali się” na różowo.
79 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Szkolne Koło Strzeleckie działające przy MOW w Czaplinku wzięło udział w obchodach 79 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Dziewczęta odczytały wspomnienia dzieci, które brały udział w Powstaniu Warszawskim oraz pełniły wartę honorową.
44
Akcja "Bezpieczne wakacje" zakończona
Akcja „Bezpieczne wakacje” w ramach działań z Stowarzyszenia EDULICA
i MOW w CzaplinkuStowarzyszenie "EDULICA" realizuje działania na rzecz dzieci i młodzieży z terenu Czaplinka w ramach pozyskanej MIKRODOTACJI na rozwój młodej organizacji pozarządowej, są to działania towarzyszące temu projektowi.
Wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Czaplinku we współpracy ze Stowarzyszeniem EDULICA uczestniczyły w rozbudowanej akcji „Bezpieczne wakacje”. W ramach zaplanowanych działań dziewczęta, już w połowie czerwca uczestniczyły
w prelekcji dotyczącej bezpieczeństwa w internecie. Dzięki współpracy z paniami Benitą Jakubowska -Antonowicz i Bereniką Anders-Mosakowską, które są specjalistkami w zakresie cyberprzemocy, dziewczęta skorzystały z cennych rad oraz doświadczyły na własnych przykładach, że wszystko to, co umieszczają na portalach społecznościowych już tam zostaje. To przestroga, ponieważ młodzież w dzisiejszych czasach dzieli się wieloma sprawami
w internecie, a może to zostać wykorzystane przez inne osoby. Kolejne spotkanie w ramach akcji profilaktycznej dotyczyło spraw kobiecych – jako, że MOW w Czaplinku jest placówką dla dziewcząt, to nie unika tematów trudnych. 20 czerwca w Ośrodku odbyło się spotkanie
z położną, panią Pauliną Chrzanowską, która to przekazała wychowankom wiele cennych wskazówek. Dziewczęta dowiedziały się w jaki sposób pielęgnować swoją rozwijająca się kobiecość, jak wzbudzać szacunek do samej siebie, a przede wszystkim w jaki sposób dbać
o swoje zdrowie i rozwój seksualny. Uwieńczeniem spotkań w ramach działań „Bezpieczne wakacje” był piknik , który odbył się na plaży miejskiej nad Jeziorem Drawsko. W czasie pikniku swoją wiedzą i doświadczeniem na temat bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach podzielili się Ratownicy WOPR oraz Młodzieżowa Grupa Ochotniczej Straży Pożarnej w Czaplinku. Odbyły się również międzygrupowe wyścigi rzędów na wesoło. Oprócz wychowanek MOW z prelekcji skorzystały dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Edukacja”
w Czaplinku oraz osoby wypoczywające w tym czasie na plaży miejskiej.Sprzęt zakupiony w ramach pozyskanego finansowania przez Stowarzyszenie EDULICA uatrakcyjnił przygotowane spotkania i pozwolił na właściwą współorganizację wydarzeń.
Projekt współfinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
Tekst – Małgorzata Siluk – nauczyciel MOW w Czaplinku, koordynator projektu, Stowarzyszenie „EDULICA”
6
Archiwum Aktualności