Senat uchwalił, że rok 2023 będzie rokiem Wisławy Szymborskiej. U nas również będziemy rozmawiać „W(y)MOW(n)ie o Szymborskiej! Przyłączyliśmy się do ogólnopolskiego projektu, który ma podkreślić wyjątkowość poetki i jej poezji.
Senat uchwalił, że rok 2023 będzie rokiem Wisławy Szymborskiej. U nas również będziemy rozmawiać „W(y)MOW(n)ie o Szymborskiej! Przyłączyliśmy się do ogólnopolskiego projektu, który ma podkreślić wyjątkowość poetki i jej poezji.
21 grudnia br., w odbyło się uroczyste spotkanie wigilijne. Jak zwyczaj nakazuje, nie zabrakło miejsca dla nikogo. Uroczystość miała rodzinny charakter, a przygotowania trwały w MOW-ie już od kilku dni. Wychowanki pod okiem nauczycieli i wychowawców zadbały o najdrobniejszy szczegół i odświętny charakter spotkania. Celem wydarzenia było stworzenie domowej atmosfery Świąt Bożego Narodzenia. Wszystkie potrawy, dekoracja to efekt wspólnej pracy wychowanek i pracowników Ośrodka. Uwieńczeniem tych przygotowań była uroczysta kolacja, która należy do jednych z najważniejszych elementów polskiej tradycji. Dyrektor MOW w Czaplinku, pan Sebastian Matułojć, przywitał zgromadzonych licznie gości, wychowawców, nauczycieli, pracowników oraz wychowanki. Złożył podziękowania za wkład pracy, podziękował gościom za chęć współpracy i ich obecność w tak ważnym dniu. Dziewczętom życzył rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz tego, by wróciły po przerwie świątecznej pełne optymizmu i chęci do pracy. Samo spotkanie zostało uświetnione przez przedstawienie jasełkowe – kolędnicy wprowadzili wszystkich w magiczną atmosferę Bożego Narodzenia. Oprócz tego, dokonano rozstrzygnięcia konkursu plastyczno-literackiego pt.: „Mój Anioł”. Kreatywność wychowanek była bardzo duża. Wręczono także podziękowania wychowankom za zaangażowanie, godne reprezentowanie Ośrodka w uroczystościach patriotycznych i zawodach strzeleckich. Całość spotkania minęła w przyjaznej i rodzinnej atmosferze przy wtórze kolęd i pastorałek.
Swoją obecnością wigilijne spotkanie zaszczycili: Wicestarosta Powiatu Drawskiego, pan Waldemar Włodarczyk; Przewodnicząca Rady Powiatu Drawskiego, pani Urszula Ptak; Sekretarz Powiatu Drawskiego, pani Katarzyna Szlońska-Getka; Członek Zarządu Powiatu Drawskiego, pan Zbigniew Dudor; Radna Powiatu Drawskiego, pani Genowefa Polak; Wiceburmistrz Czaplinka, pan Janusz Bartczak, Radni Gminy; Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Czaplinek, pan Mariusz Olejniczak; Radne Rady Miejskiej panie: Anna Minkiewicz, Aleksandra Ławrukiewicz, Krystyna Kryczka. Przy wigilijnym stole w MOW w Czaplinku nie zabrakło przedstawicieli organizacji pozarządowych – Stowarzyszenie „Bastion” reprezentował prezes, pan Ryszard Telka, a Klub Strzelecki „Kaliber22” sekretarz oraz członek zarządu, pan Grzegorz Krzysztoń oraz pan Mariusz Kisiel, który jest działaczem obydwu organizacji.
W dniu 15 grudnia 2022 r. w Niepublicznym Przedszkolu Sióstr Salezjanek odbyło się kolejne przemiłe spotkanie wolontariuszek ośrodka z dziećmi ze wszystkich grup przedszkolnych. Tym razem dziewczęta zaprezentowały się w zimowo – świątecznej odsłonie. Przygotowały zagadki, zabawy ruchowe i prace plastyczne o tematyce nawiązującej do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz do zimowej i mroźnej scenerii za oknami.
Dzieci jak zwykle z entuzjazmem i zapałem wykonywały wszystkie zadania, tworząc przepiękną choinkę i portrety Mikołajów oraz bałwanków, a bitwa na papierowe kulki śniegowe rozruszała każdego. Zawsze jest nam trudno wracać do ośrodka po takiej dawce pozytywnej energii. A jak widzimy, że najmłodsze dzieci po wspólnych zabawach szykują się do leżakowania, chciałoby się w przedszkolu zostać na dłużej…. i też trochę poleżakować.
Świat niewidoczny gołym okiem zawsze wzbudza dużą ciekawość. Podczas zajęć z fizyki uczennice oglądały świat mikro przy użyciu dwóch mikroskopów, czyli budowa cząsteczkowa w praktyce. Lekcja została wzbogacona o uposażenie zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości ( #LaboratoriaPrzyszłości i #LaboratoriaPrzyszlosci, @LaboratoriaPrzyszlosci)
W dniu 6 grudnia 2022r. w Hali Widowiskowo – Sportowej odbyły się Mikołajki dla najmłodszych mieszkańców Gminy Czaplinka zorganizowane przez Czaplinecki Ośrodek Kultury. Zabawy z dziećmi, które zamieniały się w pomocników Św. Mikołaja obywały się przez cały dzień. Przed obiadem były to spotkania dla grup zorganizowanych z przedszkoli i szkól, a po południu dla indywidualnych mieszkańców Czaplinka. Na imprezie tej nie zabrakło wolontariuszek z Ośrodka. Dziewczęta, które chętnie wspierają działania CzOK, również i tym razem włączyły się w pomoc w czasie przebiegu imprezy i same się przy tym super bawiły. Bo kto nie lubi pozytywnych emocji, które pojawiają sie w czasie spotkań z Mikołajem oraz wesołych, świątecznych zabaw zachęcających do przeżywania niesamowitych przygód?
Czaplineckiemu Ośrodkowi Kultury bardzo dziękujemy za zaproszenie. Mamy nadzieję, że jeszcze się przydamy w kolejnych działaniach Czok.
W Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Czaplinku odbył się wieczór andrzejkowy pełepniony wróżbami ,czarami, ale co najważniejsze dobrą zabawą. Dzięwczęta zaczęły od przedstawienia o Czarownicy Malwinie i Duchu Kacprze, przypomniając o tradycjach i wróżbach związanych ze Świętem Andrzeja. Po czym przystąpiły do wróżenia innym uczestniczkom zabawy. Wychowanki brały udział w różnego rodzaju konkursach, zabawach która publikę rozbawiały do łez :) Nie zabrakło również wpólnego tańca przy muzyce.
W ostatnim tygodniu listopada (28XI) uczennice klasy VIII SP wykonywały doświadczenie z budowania obwodów elektrycznych. Lekcja została wzbogacona o uposażenie zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości ( #LaboratoriaPrzyszłości i #LaboratoriaPrzyszlosci, @LaboratoriaPrzyszlosci)
W dniu 27.11.2022 roku odbył się kolejny trening strzelecki w ramach innowacji pedagogicznej "Jestem Polką. Jestem z tego dumna".
Dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa 2.0, Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki możemy przeczytać nowe książki swoich ulubionych autorów. Lektura zakupionych książek wpłynie na rozwój zainteresowań czytelniczych i przeniesie nas w świat wyobraźni. W MOW doświadczamy, że z książką w ręku czas płynie szybciej.
"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025."
17 listopada obchodzony jest co roku Międzynarodowy Dzień Czarnego Kota. Święto to zostało ustanowione w roku 2007 przez włoskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt i Środowiska oraz Ruch Obrony Czarnych Kotów. Święto ma przypominać, jak ważne są koty w naszym życiu. To nasi przyjaciele i trzeba o nie dbać bez względu na umaszczeni, a koty czarne mają mniejsze szanse na znalezienie spokojnego domu, bo kojarzą się często z pechem. W niektórych miejscach na świecie czarne koty są jednak zwiastunem pozytywnych wydarzeń. Mieszkańcy Japonii uważają, że przynoszą bogactwo i odstraszają złe moce, natomiast Anglicy twierdzą, że widok czarnego kota przyniesie im szczęście. Kot o czarnej sierści jest też uznawany za pomyślną wróżbę między innymi we Francji, gdzie jego obecność w domu ma przysporzyć mieszkańcom szczęścia.
Nasze wolontariuszki postanowiły „odczarować” wizerunek czarnego kota. Dlatego też w dniu dzisiejszym do Niepublicznego Przedszkola Sióstr Salezjanek przybyło 9 czarnych, sympatycznych kotów, aby przedszkolakom przynieść trochę radości oraz wywołać same pozytywne emocje związane z naszymi małymi futrzastymi przyjaciółmi. Na początku spotkania wychowanki razem z przedszkolakami zaśpiewały piosenkę „My jesteśmy kotki dwa” oraz przedstawiły krótką inscenizację bajki „Pan Kotek był chory”. Następnie we wszystkich grupach przedszkolnych mow-owskie koty przeczytały bajeczki oraz przeprowadziły tematyczne odbyły się zabawy z dziećmi.
Dziękujemy za miłe spotkanie …….
„Bez tej miłości nie można żyć” – Wieczornica patriotyczna
16 listopada br., w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Czaplinku odbyła się „Wieczornica patriotyczna” ku uczczeniu Dnia Niepodległości. Na wstępie, dyrektor MOW, pan Sebastian Matułojć przywitał przybyłych gości i zaprosił do wspólnego celebrowania Wieczornicy. Uroczystość miała również podniosły charakter ze względu na obecność warty honorowej, którą pełniły wychowanki MOW-u w ramach realizowanej innowacji pedagogicznej pt.: „Jestem Polką i jestem z tego dumna”. Dziewczęta przygotowały także spektakl słowno-muzyczny, który w zaproszonych gościach wywołał wzruszenie. Z dużym zaangażowaniem przedstawiły zebranym rozważania na temat dziejów Polski, ukazały zmienność kart historii. Nie zabrakło także wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Uwieńczeniem spotkania był taniec z szarfami biało-czerwonymi. Po części artystycznej, pan Zbigniew Dudor – Członek Zarządu Powiatu Drawskiego podziękował za zaproszenie na uroczystość oraz możliwość przeżycia wielu wzruszających chwil podczas samego spektaklu. Po części oficjalnej na zebranych czekał poczęstunek.
Swoją obecnością uroczystość w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym pani Katarzyna Szlońska-Getka, Sekretarz Powiatu Drawskiego; pan Zbigniew Dudor, Członek Zarządu Powiatu Drawskiego,;pani Genowefa Polak, Radna Rady Powiatu Drawskiego;pani Marcelina Mastalisz, Sekretarz Gminy Czaplinek, pan Krzysztof Leśniowski, Komendant Straży Miejskiej w Czaplinku; pan Michał Olejniczak, Przewodniczący Rady Miejskiej, pani Aleksandra Łuczyńska, Dyrektor Czaplineckiego Ośrodka Kultury, pani Eugenia Szastko, Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminnej w Czaplinku oraz przedstawiciele Stowarzyszenia „Bastion” oraz Koła strzeleckiego „Kaliber 22”.
Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości należą się serdeczne gratulacje.
Pełnia 8 listopada jest nazywana Mroźnym Księżycem lub pełnią Bobrzego Księżyca. Wychowanki obserwowały przez teleskop również Jowisza z jego czterema największymi księżycami (Europa, Ganimedes, Io, Kallisto) oraz Marsa. Tym razem pogoda nam dopisała, Księżyc i planety obserwowane przez teleskop były dobrze widoczne. Udało nam się wykonać zdjęcia Księżyca aparatem fotograficznym. Jak zawsze było dużo pytań o Księżyc, jak również o życie pozaziemskie oraz gwiazdozbiory.
W dniu 03.11.2022 roku zostałyśmy zaproszone przez Dyrekcję Przedszkola Publicznego w Czaplinku do wspólnego z dziećmi świętowania Dnia Postaci z Bajek. Było wesoło, kolorowo i bajecznie. Wychowanki przebrane za postaci z bajek wywołały wśród dzieci eksplozję pozytywnych emocji i wprowadziły w świat bajkowej wyobraźni. Dziękujemy za zaproszenie nas do wspólnej zabawy.
Dziewczęta w piątkowe popołudnie wybrały się na wycieczkę do Sławogrodu. Po przekroczeniu bramy przenieśliśmy się do świata naszych przodków, gdzie rozpoczęła się nasza przygoda z przeszłością. Sławogród nie jest zwykłym skansenem…Cała osada tętni życiem. Niedaleko palisady znajduje się zagroda ze zwierzętami, przy chacie rosną zioła. Wychowanki w kuźni wybiły sobie pamiatkową monetę, brały udział w staropolskich warsztatach kulinarnych- pieczenie podpłomyków, strzelały z łuku, walczyły na bezpieczne miecze, grały w średniowieczne kręgle, przeciągały linę oraz szukały magicznego grzyba.
W dniu 29.10.2022r. wychowanki szkolnego koła strzeleckiego "Celne Oko" po raz trzeci wzięły udział w treningu umiejętności strzeleckich na strzelnicy w Broczynie w ramach realizowanej w MOW innowacji pedagogicznej "Jestem Polką i jestem z tego dumna!". Tym razem dopisała nam pogoda. Dziękujemy Panu Mariuszowi ze Stowarzyszenia Bastion oraz Panu Witkowi z klubu Kaliber 22 za profesjonalne przygotowanie treningu oraz cenne rady i czekamy na kolejne spotkanie.
W dniu 25 października 2022 roku wychowanki pod opieką wychowawcy Jerzego Kuca i nauczyciela Małgorzaty Okulewicz obserwowały częściowe zaćmienie Słońca. Pomimo zachmurzonego nieba udało się zobaczyć jakże piękne i spektakularne zjawisko, na które człowiek nie ma wpływu. Czekaliśmy aby przepływały chmury i co pewien czas wyłaniało się Słońce częściowo zasłonięte przez Księżyc. Rodzaj zaćmienia zależy od odległości Księżyca od Ziemi oraz Ziemi względem naszej gwiazdy gdy te ciała niebieskie ustawiają się w jednej linii. Dzięki temu tarcza Słońca jest w różnym stopniu przysłonięta i cień rzucany przez Księżyc ma różne wielkości. Jest to zjawisko, które występuje podczas nowiu Księżyca.
Cierpliwość się opłacała i udało się również to uwiecznić na zdjęciach. Do końca tygodnia na lekcjach fizyki dziewczęta będą poznawać historię Słońca i jego ewolucję.
W dniu 23 października
w ramach Programu Profilaktycznego
odbyły się dla dziewcząt zajęcia
"Wolni od nałogu"
W dniu 22.10.2022r. wychowanki szkolnego koła strzeleckiego "Celne Oko" po raz kolejny wzięły udział w treningu umiejętności strzeleckich na strzelnicy w Broczynie i pod okiem instruktora pana Mariusza Kiśla w ramach realizowanej w MOW innowacji pedagogicznej "Jestem Polką i jestem z tego dumna!". Tym razem wychowanki skupiały się na kształtowaniu umiejętności skupienia podczas oddawania strzałów oraz sposobów korygowania celności. Pomimo pochmurnej pogody wszystkim uczestnikom dopisywały humory zwłaszcza po wynikach jakie dziewczęta uzyskały. Dziękujemy Panu Mariuszowi oraz Panu Witkowi z klubu Kaliber 22 za profesjonalne przygotowanie treningu oraz cenne rady.
Powered by aSc EduPage