Niedługo więcej informacji... :)
Fotorelacja z zakończenia roku szkolnego 2023/2024!
- 73
mSinia
Wymysiliśmy - opisaliśmy - zgłosiiśmy i otrzymaliśmy GRANT o wysokości 7500zł na realizację w szkole podstawowej projektu pt. "Wysportowani w liczbach czyli matematyczno-sportowe rozgrywki drużynowe". Ciekawie zacznie się nowy rok szkolny.
Warsztaty „Dzielimy chleb – łączymy serca” w ramach projektu z MIKRODOTACJI
17 czerwca br., Stowarzyszenie EDULCIA, które działa w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Czaplinku, zorganizowało warsztaty pod nazwą: „Dzielimy chleb – łączymy serca”, na które zaproszono uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z Czaplinka. Podczas spotkania wychowanki MOW wykorzystały wiedzę zdobytą podczas wyjazdu do gospodarstwa Juchowo Farm i wspólnie w uczestnikami WZT-ów przygotowały pyszne chleby i chałki. Wykorzystano do wypieków różnego rodzaju mąki i ziarna. Praktyczna część warsztatów poprzedzona była prezentacją o zbożach „Od ziarenka do bochenka”. W czasie oczekiwania na wypiek smakołyków wspólnie wykonano gniotki z mąki ziemniaczanej i balonów – była to wspaniała zabawa integrująca wychowanki MOW z gośćmi, Dziewczęta opowiedziały także o aktywnościach, które przeżyły podczas wizytyw Juchowo Farm. Zwieńczeniem warsztatów był wspólny posiłek z przygotowanego pieczywa – zapach świeżego chleba unosił się w całym budynku MOW. Każdy z gości otrzymał także własnoręcznie wykonaną chałkę, którą mógł zabrać za sobą. Było to owocne spotkanie dla obydwu stron.
„Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030”
20
WyMOWna Kultura – kolejny projekt Stowarzyszenia EDULICA
Stowarzyszenie EDULICA, działające w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Czaplinku, prowadzi wiele ciekawych działań na rzecz młodzieży. Obecnie prowadzone są działania w ramach Projektu „Równać Szanse 2024” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanym przez „Fundację Civis Polonus". Celem podjętych działań jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i kulturowemu młodzieży, która pochodzi z środowisk trudnych. Istotą projektu jest także otwieranie wychowanek MOW na nowe doświadczenia związane z kulturą wysoką.
Projekt ruszył już pełną parą. Po okresie omawiania, planowania i organizowania przedsięwzięć, które odbywały się w maju, 12 czerwca - 18 uczestniczek projektu wyjechała na pierwszą wycieczkę do Szczecina. W Teatrze Lalek „Pleciuga” dziewczęta obejrzały piękne przedstawienie pt. „Delicje”. Była to pełna humoru, rozśpiewana sztuka, opowiadająca o tym, że droga do perfekcji i idealizmu nie jest drogą do szczęścia, a wszystkie emocje, nawet takie jak złość, niechęć, rozdrażnienie są ważne, potrzebne i każdy ma prawo je wyrażać.
Po przedstawieniu odbyły się warsztaty teatralne, które organizowane są w budynku teatru. Dziewczęta, początkowo troszkę onieśmielone nowym dla nich doświadczeniem, szybko przełamały swoje ograniczenia i aktywnie uczestniczyły w ćwiczeniach pod okiem pracownika teatru. W czasie warsztatów miały też okazję poczuć się jak prawdziwe aktorki, odgrywały przegotowane przez siebie etiudy teatralne. Następnie odbyło się zwiedzanie teatru: garderoby, sceny od zaplecza, pracowni tworzenia lalek, czyli tych miejsc i pomieszczeń, które na co dzień są niedostępne dla widzów. Kolejny wyjazd do Teatru lalek „Pleciuga”, również na przestawienie teatralne oraz warsztaty, zaplanowany jest na jesień.
Po wizycie w teatrze, dziewczęta udały się na obiad, spacerowały także ulicami Szczecina. Dla niektórych była to pierwsza wizyta w tym mieście. W czasie krótkiej przerwy na Wałach Chrobrego omówiono to, co się wydarzyło w teatrze. Było to miejsce na relaks i chwilę wytchnienia.
Warto podkreślić, że wyjazd do Szczecina i powrót odbyły się za pośrednictwem pociągiem. Dla niektórych uczestniczek było to pierwsza podróż tym środkiem transportu.
Przed uczestniczkami projektu kolejne zaplanowane wydarzenia i mnóstwo wrażeń związanych z ich realizacją, których efektem końcowym będzie wystawienie sztuki teatralnej dla najmłodszych mieszkańców Czaplinka.
Tekst: A. Mróz, M. Cieślik – MOW w Czaplinku, Stowarzyszenie EDULICA
13
Higiena cyfrowa
- 3
„Higiena cyfrowa“ to chroniące zdrowie zachowania związane z używaniem technologii informacyjno – komunikacyjnych, zwłaszcza internetu i urządzeń ekranowych. Uczennice klasy 7 oraz 8 Szkoły Podstawowej przy MOW korzystając z Mobilnej Pracowni Komputerowej ukończyły kurs e-learningowy nt. „Higieny Cyfrowej“. W ramach porojektu uczennice wykonały plakaty informacyjne oraz szczegółowo omówiły je dla społeczności MOW.
Nie daj się wytropić! Prezentacja - "Cyfrowy ślad"
Uczennice po zapoznaniu się z informacjami o pozostawianiu cyfrowych śladów w internecie oraz budowaniu wizerunku za pomocą umieszczanych zdjęć czy materiałów przygotowały plakat z przykładami i najważniejszymi informacjami, które zapamiętały ze szkoleń, w których uczestniczyły. Grupowa praca nad zagadnieniem sprawiła, że dziewczęta refleksyjnie zaczęły podchodzić do swoich aktywności na portalach społecznościowych. Swoją pracę i przygotowane materiały zaprezentowały podczas pikniku "Bezpieczne wakacje", który miał miejsce 11 czerwca. W tym spotkaniu uczestniczyły także uczennice klasy 7 i 8 szkoły podstawowej i 1,2,3 szkoły branżowej 1 stopnia. To było owocne spotkanie.
Bezpieczni w sieci - czyli szkolimy się
Inicjatywa polegała na uczestnictwie nauczyciela i uczennic kl.II BS w szkoleniach "Cyfrowy ślad i wizerunek online" oraz "Prywatność w cyfrowym świecie". Inicjatywa trwała od 27 maja do 5 czerwca br. Dziewczęta uzyskały także certyfikaty ze wspomnianych szkoleń. Wspólnie omawiano zagadnienia, dzielono się spostrzeżeniami w jaki sposób korzystamy z internetu, jakie rzeczy publikujemy w internecie. Omówiono każdą z zasad utrzymania prywatności w internecie. Pogadanka była bardzo pouczająca, bowiem dziewczęta nie zdawały sobie sprawy, jak wiele rzeczy publikują o sobie. Dziewczęta uzyskały także certyfikaty ze wspomnianych szkoleń.
Akcja „Bezpieczne wakacje”
We wtorek, 11 czerwca br., wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Czaplinku uczestniczyły w szeregu działań związanych z zachowaniem bezpieczeństwa podczas wakacyjnego wypoczynku. Mimo, że pogoda nie dopisała, to udało się wykonać zaplanowane działania. Zamiast pikniku na plaży miejskiej, aktywności odbyły się na terenie MOW-u. Dziewczęta zaprezentowały swoje prace, które wykonywały w ramach projektu „Bezpieczni w sieci”. Następnie funkcjonariusze Straży Miejskiej z Czaplinka przeprowadzili pogadankę na temat zasad bezpiecznego wypoczynku, udzielili także cennych rad jak uniknąć sytuacji niebezpiecznych. To spotkanie cieszyło się wśród wychowanek zainteresowaniem, dziewczęta chętnie zadawały pytania strażnikom. Podziękowania płyną w stronę, Burmistrz Czaplinka, pani Katarzyny Szlońskiej-Getki za oddelegowanie pracowników do udziału w tej akcji profilaktycznej. Kolejną częścią spotkania było wspólne ognisko i poczęstunek przygotowany przez uczennice klas szkoły branżowej 1 stopnia. Na zakończenie wychowanku MOW-u przygotowały plakaty, które przedstawiały zasady zachowania bezpieczeństwa podczas podróży, podczas wędrówek w górach, wypoczynku nad wodą czy korzystania
z internetu. To było owocne spotkanie!Tekst: M. Siluk – MOW w Czaplinku
5
Uczymy się wzajemnie o cyberprzestrzeni
Uczennice klasy III BS pod opieką wychowawcy Małgorzaty Okulewicz 6 czerwca przeprowadziły zajęcia dla uczennic szkoły podstawowej i szkoły branżowej. Tematem głównym było CYBERBEZPIECZEŃSTWO, czyli na co jesteśmy narażeni korzystając z przestrzeni cyfrowej. Uczennice swoje działanie podzieliły na trzy części: I - wykład, II - quiz a III - projekt ulotki informacyjnej o cyberzagrożeniach. Dla zaangażowanych był też słodki upominek. Zajęcia były doskonałym przykładem wzajemnego dzielenia się wiedzą. Oby tak dalej.
12
Galeria zdjęć z wyjazdu do Juchowo Farm
- 77
Prężne działania Stowarzyszenia EDULICA
Stowarzyszenie EDULCA, które działa przy Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym
w Czaplinku otrzymało MIKRODOTACJĘ w wysokości 7 tysięcy złotych na realizację projektu pn.: „Działamy prężnie i "wychodziMY z CIENIA" - nabieramy rozpędu!”. Działania są finansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.Projekt zakłada doposażenie Stowarzyszenia "EDULICA" w sprzęty i artykuły do organizowania działań o charakterze edukacyjnym, ekologicznym i integrującym oraz materiały, które będą promowały samo stowarzyszenie tam, gdzie się ono pojawi (logo, roll-up). Warsztaty wypieku chleba, poznanie zasad racjonalnego gospodarowania zasobami natury i przekazywanie tej wiedzy innym grupom społecznym pozwoli na szersze nawiązanie współpracy i wdrażanie właściwych postaw i działań, gdzie korzyści osiągnie każda ze stron.
6 czerwca br., grupa dziewcząt z MOW w Czaplinku wraz z nauczycielami, a zarazem członkami Stowarzyszenia, brała udział w warsztatach edukacyjnych w gospodarstwie ekologicznym Juchowo Farm. Uczestniczki warsztatów zapoznały się z działalnością gospodarstwa, formami prowadzonych tam inicjatyw i form pomocy innym ludziom. Kolejną częścią spotkania upłynęła pod hasłem „Od ziarenka do bochenka” – dziewczęta poznały rodzaje zbóż i wytwarzane z nich rodzaje mąk i kasz. Następnie przystąpiły do własnoręcznego wykonania chałki chlebowej, tuż po poznaniu składników i receptury. W czasie oczekiwania na wypiek pieczywa, wychowanki MOW udały się na spacer po gospodarstwie – odwiedziły obory i zagrody zwierząt, poznały zasady funkcjonowania gospodarstwa ekologicznego w poszanowaniu środowiska i wzajemnych korzyści. Na uczestniczki czekała także degustacja lokalnych produktów. Ostatnią częścią spotkania było poznanie ogrodu zielnego i szukanie ziół, które można wykorzystać do przygotowania herbat czy naparów. Na zakończenie każdy przygotował własna mieszankę ziół na aromatyczna i zdrową herbatę. Warsztaty pozwoliły na zagłębienie wiedzy o wypieku pieczywa, która już niedługo zostanie wykorzystana przez wychowanki MOW, które przekażą zdobytą wiedzę gościom, którzy zostaną zaproszeni do współpracy już na miejscu, w Czaplinku. Było to wspaniałe przeżycie i ogrom wiedzy, która zostanie w głowach na długo.
Koordynatorem projektu jest Małgorzata Siluk, nauczycielka MOW w Czaplinku i członek Stowarzyszenia EDULCA.
„Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030”
Tekst: M. Siluk
4
Archiwum Aktualności